O autorze
Jacek Walkiewicz - Psycholog, mówca, trener, autor książki „Pełna MOC życia” i właściciel księgarni „Pełna MOC słów”. Członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Od 20 lat związany z branżą szkoleniową. Przez uczestników ceniony za inspirujący, narracyjny, pełen humoru i energetyzujący styl prowadzenia szkoleń i wykładów.

Święto słowa czyli Festiwal Inspiracji 2014

Kiedy szukałem nazwy dla mojej księgarni, to „Pełna MOC słów” wydała mi się najlepsza. Wierzę, a nawet doświadczyłem tego wielokrotnie, że słowa mają MOC. Zarówno te ulotne, tylko wypowiedziane czy wręcz wyszeptane , jak i te zapisane czy ostatnio coraz częściej nagrane. Raz wypowiedziane, pozostają na zawsze w świadomości ( i podświadomości również ) tego kto je wypowiedział i tego kto je usłyszał. Mogą niszczyć ale również mogą wspierać, budować. Wycofać ich nie sposób. Więc dbałość o to, co wypowiadamy, powinna być priorytetem. Czasami nawet pojedyncze słowo może zmieniać ludzi, a tym samym świat dookoła. A co dopiero gdy słowa połączą się w całe zdania, w historię o czyimś życiu? Wtedy słuchacz może doświadczyć czegoś, co nazywam błyskiem, olśnieniem, inspiracją.

Festiwal Inspiracji to pomysł członków Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców na podzielenie się z ludźmi, zarówno treścią wartą przekazu jak i samą formą. Treść to doświadczenie, wiedza i życiowe historie przemawiających, a forma to krótkie, kilkunastominutowe wypowiedzi czyli mowy. Nic w tym odkrywczego bo ludzie przemawiali od zawsze, ale jeszcze kilka lat temu kiedy pytano mnie co robię i odpowiadałem nieśmiało, że jestem mówcą, to widziałem na twarzach rozmówców wyraz zdziwienia i niedowierzania a może również troski. Zdarzyło mi się nawet, że ktoś nazwał mnie mitomanem, który chwali się zdolnościami utrzymania uwagi słuchacza, podczas nawet dwugodzinnego wykładu. Chyba na mówcę nie wyglądałem ze swoim spokojnym i mało medialnym sposobem zachowania. Niektórzy wręcz wyrażali wątpliwość, czy jestem w stanie porwać za sobą słuchaczy, bo z rozmowy ze mną nie wynika, że mogę mieć takie umiejętności.

Wszystko zmieniło się po słynnym wykładzie na YouTube. Dzisiaj kiedy wykład „ Pełna MOC możliwości” przekroczył grubo ponad milion odsłon, nikt nie prosi mnie o wyjaśnienie na czym to mówienie polega i jaki ma sens. I najważniejsze, nie muszę przekonywać, że nie jestem mitomanem i rzeczywiście da się mnie słuchać, może nawet przez dwie godziny.
Kilka lat temu, w gronie członków SPM podjęliśmy decyzję aby przestać narzekać, że ludzie nie rozumieją różnicy między mówcą a trenerem, że nie rozumieją istoty i wartości takiej formy przekazu, tylko zrobić coś aby tą różnice pokazać. Nawet nie przypuszczaliśmy wtedy, że ten rynek tak dynamicznie będzie się rozwijał. Sądząc po wzroście ilości osób, które zajęły się takimi krótkimi wykładowymi formami przekazu oraz po ilości zagranicznych mówców odwiedzających nasz kraj forma została zaakceptowania. A treści?

Są różnorodne tak samo jak różnorodne są nasze życiorysy i to czym chcielibyśmy się podzielić. Ale ilekroć sam uczestniczę w spotkaniach z innymi mówcami, zawsze fascynuje mnie to, jak bardzo osobiście i w różny niepowtarzalny sposób, można przedstawiać tematy, które wydawałoby się znam już na pamięć. I dlatego właśnie uważam inspirację, za katalizator życiowych zmian. Jedno zdanie, kilka słów a po ich usłyszeniu odkrywamy w sobie chęć do działania. Odkrywamy brakujący element do życiowej układanki. I mówimy: właśnie tego potrzebowałem dzisiaj usłyszeć, dziękuję. W zasadzie nic nowego nie usłyszałem, powiem, ale jednak bez tych pozornie oczywistych treści, ciągle stałbym w miejscu.


Dlatego zachęcam wszystkich, do uczestnictwa w tego typu imprezach mówców 29 sierpnia, zapraszam szczególnie, do obecności na Festiwalu Inspiracji. Ja będę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...